Klasa muz-art

Smaller Default Larger

14 maja uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w warsztatach fizycznych prowadzonych organizowanych w ramach współpracy AGH z gmina Zielonki. Tematem warsztatów był generalnie ciekły azot. Z tą cieczą, która ma temperaturę -197 stopni Celsjusza można wykonać wiele spektakularnych doświadczeń. Prowadzący warsztaty pan Paweł przez 45 min warsztatów wykonał większość z nich. Były więc kurczące się balony, bimetal, zamrożona kreda poruszająca się na poduszce z azotu, dzwonek zmieniający dźwięk, zamrożona parówka, która uległa rozkruszeniu ( ku przestrodze), wystrzał korka z zamkniętego pojemnika, polewanie ręki, lewitujący nadprzewodnik w polu magnetycznym i wreszcie spektakularny wybuch po połączeniu azotu z gorącą wodą, po którym wręcz utknęliśmy w kłębach pary. Otrzymaliśmy również ciekły tlen, który mimo temperatury poniżej -160 stopni spowodował zapalenie łuczywa. Wszyscy byli zachwyceni, z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

Rękodzieło
Koło szachowe